Staff

PRINCIPAL

Kevin Carter
M.A.(Hons), Dip.Tchg

the.principal@rongotai.school.nz

DEPUTY PRINCIPAL
(Director of Teaching & Learning)

Blair Simpson
B.A., Dip Tchg, Cert TESOL

blair.simpson@rongotai.school.nz

DEPUTY PRINCIPAL
(Director of Pastoral Care)

Shaun Tavernor
B.Sc.(Hons); P.G.C.E.

shaun.tavernor@rongotai.school.nz

ASSISTANT PRINCIPAL
(Director of Achievement)

Louise Richards
B.A., P.G.C.E.

louise.richards@rongotai.school.nz

Deans

Year 9 - Ash Collier
Year 10 – Nick O'Halloran
Year 11 – Esmee McAuley (HOD Art)
Year 11 – Justin Gray
Year 13 – Kit Norman
International Students - Virginia Wilson
Guidance Counsellor - Paul Cutler

Head of Department

Blair Caughley (Science)
Carl Condliffe (Health & PE)
Greg Crayford (Music)
Joanne Gapes (English & Languages)
Mark Greig (Hard Materials Technology)
Maureen Kerr (Learning Support)
Govinda Lascelles (Digital Technology)
Esmee McAuley (Art)
Louise Richards (Social Sciences)
Phil Sparks (Commerce)
Virginia Wilson (Vocational Studies)
Vernon Tile (Mathematics)

Teaching Staff

Paul Akula
Adrian Armstrong
Monty Asare
Bill Baird
Dinesh Bhindi (Asst HOD Science)
Anne Brailsford
Jordan Carey (Asst HOD Health & PE)
Ash Collier (Asst HOD Social Sciences)
Scott Dennison
Matt Eagle
Lotofoa Fiu
Evan Hoskin
Ben Koloto
Varani Komaisavai
Pemerika Leiataua
Gary McAlpine (Asst HOD Maths)
Sonya McAteer
Anusha Naran
Tim Noble
Sue Osborne (TIC Tamatoa)
Dalila Quiroz
Elizabeth Riddle
Elizabeth Rothwell
Kate Southall
Jack Stewart
Ami Tasker
Kate Trafford
Nick Tully
Chris Tupu (Director of Coaching & TIC Outdoor Ed)
Jason Va’a

Teachers Aides

Campbell Barrett, Luke Davidson, Jane Daysh, Hamish Elliot, Junior Leota, Sho Nonomura, Lawrence Rothwell, Maria Sabo, Dillon Shearer

Music Tutors

Kali Barton, Pieter Bos, Mike Jensen, Paul Mouncey, Barbara Paterson, Daryl Prowse

Support Services

Bella Cook (Finance & Administration Manager)
Terry Davis (Caretaker)
Shelley Derecourt (Gateway Co-ordinator)
Nigel Dixon (Director of Sport)
Charlotte Hassed (Accounts Administrator)
Evadyne Hastings (Receptionist, Attendance Administrator)
Debra Honeyman (Principal’s PA)
Sarah Sowman (Careers Administrator)
Robbie Wathne (Librarian)
Eamonn Wilkie (Groundsman)
Emma Wilkinson (Office Administrator)